چاپ کردن این صفحه

ستون کناری سمت چپ

تاریخچه خمیر دندان و مسواک

تاریخچه خمیر دندان و مسواک

مسواک زدن 3000 تا 3500 سال قبل از میلاد آغاز می شود، زمانی که بابلی ها و مصری ها با خرد کردن انتهای شاخه ای، یک مسواک ساخته اند.

چینی ها از "چوب جویدن" مسواکی طراحی کردن که از شاخه ی درختان معطر ساخته شده تا نفس را بسوزاند .

گمان می رود چینی ها اولین مسواک طبیعی خود را از موی سر خوک در قرن 15 میلادی ساخته شده اند. وقتی آن را از چین به اروپا آورده اند، این طراحی اقتباس شده و اغلب از اسب هایی با موی نرم تر استفاده می شود که بسیاری از اروپایی ها ترجیح می دهند طرح هایی با استفاده از پر استفاده کنند.

اولین مسواک طراحی مدرن ویلیام آدیدس در انگلستان در حدود 1780 ساخته شد - دسته از استخوان گاو و بخش برس  از موهای خوک ساخته شده بود.

تا زمانی که Du Pont نایلون را اختراع کرد، موی های طبیعی تنها منبع مویی بودند. اختراع نایلون توسعه مسواک واقعا مدرن در سال 1938 آغاز شد و در دهه 1950 ساختارهای نایلونی نرم تر ساخته شد، همانطور که مردم این را ترجیح می دادند. اولین مسواک برقی ساخته شده در سال 1939 بود و اولین مسواک برقی در ایالات متحده بود Broxodent در سال 1960 بود.

امروزه هر دو مسواک دستی و الکتریکی به شکل و اندازه های زیادی می آیند و معمولا از دستگیره های پلاستیکی و نیشکر ساخته می شوند. جدیدترین مدل مسواک شامل دسته ای است که مستقیما، زاویه ای منحنی دارند و با استفاده از دستگیره ها و نواحی نرم یو اسکرین به منظور نگهداری و استفاده آسان تر از آنها می باشد. موی های مسواک معمولا مصنوعی هستند و از نرمی تا بافت متفاوت می باشند، اگر چه نسخه های ماندگاری سخت تر در دسترس هستند. سرهای مسواک از کودکان بسیار کوچک برای اندازه های بزرگتر برای کودکان و بزرگسالان بزرگتر استفاده می کنند و از اشکال مختلف مانند مستطیل، بیضی شکل استفاده می شود.

اصول اساسی از زمان مصریان و بابلیان ها تغییر نکرده است - یک دسته برای گرفتن و ویژگی های شبیه به نوعی سوزنی است که با آن می توان دندان ها را تمیز کرد. در طول تاریخ مسواک برای تبدیل شدن به یک ابزار علمی طراحی شده با استفاده از طرح های ارگونومیک مدرن و مواد بهداشتی که برای همه ما مفید است، تکامل یافته است.

تاریخچه خمیردندان

اعتقاد بر این است که مصریان شروع به استفاده از یک خمیر برای تمیز کردن دندان خود کردند که 500سال قبل از مسواک اختراع شده است. یونانیان باستان و رومی ها شناخته شده است که خمیر دندان را استفاده کرده اند، و مردم در چین و هند برای اولین بار خمیر دندان در حدود 500 سال استفاده کردند.

خمیر دندان برای درمان برخی از نگرانی هایی که امروزه هست استفاده می شود - حفظ دندانها و لثه ها، تمیز کردن، سفید کردن دندان ها و نفس تازه کردن. مواد تشکیل دهنده خمیر دندان های باستانی بسیار متفاوت و متنوع بودند. عناصر مورد استفاده شامل پودر خاکستر گوسفند و پوست تخم مرغ و... ترکیب شده بود. یونانیان و رومی ها بیشتر برای جرم زدایی و ساییدگی از خمیر استفاده می کردند و ترکیبات خمیر دندانشان شامل استخوان های خرد شده و پوسته های صدف است. رومی ها اضافه کردن طعم دهنده بیشتر برای کمک به نفس بد، و همچنین زغال چوب پودر و پوست. چینی ها از مواد مختلفی در خمیر دندان استفاده می کردند که جینسنگ، قاشق های گیاهی و نمک را شامل می شد.

توسعه خمیردندان در مدرن تر از سال های 1800 آغاز شده است. نسخه های اولیه حاوی صابون بود.

پیش از دهه 1850 "خمیردندان ها" معمولا پودر بودند. در طول دهه 1850 یک خمیر دندان خام جدید در یک کاسه نامیده شد که به نام خمیر دندان کرم شناخته شد و در سال 1873 کلگیت شروع به تولید انبوه خمیر دندان در قالب های پلاستیکی کرد. کلگیت خمیردندان خود را در یک لوله شبیه به لوله های خمیر دندان مدرن در دهه 1890 معرفی کرد.

تا بعد از سال 1945، خمیردندان حاوی صابون بود. پس از آن، صابون با مواد دیگر جایگزین شد تا خمیر را به یک خمیر نرم یا امولسیون مانند سولورید سولفات سدیم، یک عنصر رایج در خمیر دندان امروز تبدیل شود.

در نیمه دوم قرن بیستم خمیر دندان های مدرن برای کمک به پیشگیری یا درمان بیماری ها و شرایط خاص مانند حساسیت دندان ها توسعه یافتند. خمیر دندان های فلوراید برای جلوگیری از فساد دندانی در سال 1914 معرفی شد. خمیر دندان هایی با سایش بسیار کم نیز توسعه یافته و به جلوگیری از مشکلات ناشی از مسواک زدن بیش از حد کمک کرد.

پیشرفت های جدید در خمیر دندان شامل توسعه خمیر دندان های سفید کننده و خمیر دندان حاوی تریکوسان است که حفاظت بیشتری را در برابر پوسیدگی، پلاک دندانی و ...  ایجاد می کند.

امروز خمیر دندان ها معمولا از فلوراید، رنگ، طعم دهنده، شیرین کننده و ... برای تشکیل خمیر دندان استفاده می کنند که خمیر دندان را خمیر نرم، خمیر و ماندگی می نامند. خمیردندان های فردی همچنین ممکن است حاوی مقادیر خاصی از قبیل تریکلوسان در کلگیت کل باشد. 

 

 

خمیر دندان